Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Kancelaria Adwokacka Adwokat Anna Babiak

Wrocław

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak odmówić przyjęcia mandatu i z czym to się wiąże?

Autor: KANCELARIA PRAWA, publikacja: 2020-05-22

Codziennie media donoszą o mandatach, które policja wlepia niepokornym obywatelom, w tym kierowcom, rowerzystom, a nawet biegaczom. Za co? Za mycie samochodu, za rekreacyjną jazdę rowerem, za bieganie bez celu dla przyjemności czy wejście do parku lub na promenadę itd. Czy takie mandaty są prawnie uzasadnione? I czy musimy je karnie przyjmować?

Mandaty w czasie pandemii

Po pierwsze musisz jako obywatel wiedzieć, za co odpowiadasz i płacisz karę. A przepisy wprowadzające ograniczenia w poruszaniu się w czasie pandemii budzą dużo wątpliwości. Wprowadzają wyrażenia dające policjantom zbyt dużą swobodę oceny, jakie zachowanie podlega karze, a jakie nie. Innymi słowy, to od policjanta zależy, czy ukarze lub nie osoby wychodzące na spacery, biegające, myjące samochody w myjniach, jeżdżące rekreacyjnie na rowerach, czy wchodzące do parku.

W każdej sytuacji, w której masz wątpliwości co do kary czy mandatu, po porostu go nie przyjmuj! Wystarczy powiedzieć NIE. Wtedy sprawa kierowana jest do sądu i w sytuacjach szczególnie wątpliwych, to naprawdę jest dobre rozwiązanie. Nie obawiałabym się, że sąd będzie surowszy. Wprost przeciwnie, sąd, rozpatrując sprawę, musi wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w tym również podstawę prawną wprowadzonych ograniczeń w ruchu (a te są wątpliwe). Co istotne, sąd, rozpatrując sprawę, nie musi podzielić oceny sytuacji i Twojego zachowania dokonanej na miejscu zdarzenia przez policjanta. To policja musi Ci przed sądem udowodnić, że samotne bieganie albo samotna jazda na rowerze jest wykroczeniem. Ponadto, sąd będzie musiał rozpatrzyć, czy ograniczenie podstawowych praw każdego obywatela jest zasadne bez wprowadzenia stanu wyjątkowego bądź stanu klęski żywiołowej. W tej kwestii wypowiedział się między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich, krytykując wprowadzone przez rząd przepisy.

Oczywiście w pełni respektuję i popieram konieczność zachowania środków ostrożności, izolacji i nietworzenia zgromadzeń w dobie pandemii, ale karanie mandatami za samotny bieg czy samotną jazdę na rowerze w każdej sytuacji mnie nie przekonuje.


Opracowała:
KANCELARIA PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO KPU

Adwokat - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 907 Adwokatów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o adwokatach